Зоозахисна конференція, якої так не вистачало Україні

22-23 вересня відбулася конференція, яка мала на меті показати зоозахисному руху та всім небайдужим, скільки всього ми можемо змінити, якщо будемо наполегливо та грамотно діяти.

вк9.jpg

Організаторами виступили Відкриті клітки. Вони борються за права тварин, які перебувають на промислових фермах. Відкриті клітки були створені в Україні у 2017 році в межах міжнародної ініціативи. І за цей короткий час вже встигли провести ряд акцій, запустити соціальну рекламу, даби привернути увагу людей до страждання тварин. Адже Відкриті клітки впевнені: кожній людині притаманна чутливість до страждання тварин.

І ми з ними згодні.

22 спікери, серед яких зоозахисники, лікарі, активісти, голови ГО, бізнес-тренери та спортсмени з США, Великої Британії, Польщі, Данії, Швейцарії, Білорусії та Латвії. Всі вони на протязі двох днів ділися своїм досвідом, своїми успіхами і конкретним алгоритмом дій.

Ми не могли пропустити цю конференцію, зробили конспект найважливіших тез і ділимося з вами. Сподіваємося на наступній конференції побачити значно більше представників волонтерського руху України.

Павло Вишебаба, засновник неурядової організації «Єдина планета», давав поради щодо ефективної взаємодії із ЗМІ. Будь-який рух чи волонтерська організація мають прагнути отримати довіру від ЗМІ – бо це відкриє можливість прямої комунікації з великою кількістю людей. І є певні моменти, які допоможуть отримати цю довіру.

вк5.jpg

  1. Аргументованість. У висвітленні будь-якого питання у вас мають бути аргументи, які доводять та пояснюють вашу позицію.

  2. Відкритість. Ваші звіти, ваша діяльність мають бути максимально відкритими та прозорими.

  3. Чітке позиціювання. Хто ми такі, чого ми хочемо, які наші методи та кроки і т. п.

  4. Налагодження контакту. Дізнатися, які журналісти цікавляться вашою тематикою. Зафрендитися на Фейсбуці, почати коментувати їхні пости, але коли вам дійсно є що сказати. Так ви появитися у його полі зору, і отримавши від вас листа, журналіст вже пригадає, що щось про вас знає.

  5. Перевірені факти. І лише такі. Ви не можете спиратися на чутки чи інформацію із сумнівних джерел.

У налагоджені контакту із ЗМІ важливо стримувати свої емоції та керуватися лише чіткими аргументами. Кожне ваше слово має мати вагу. В середньому, у вас є не більше 30 секунд, щоб донести свою думку під час того, як у вас беруть коментар. Сформуйте одне влучне речення, яке буде самодостатнім і не викличе протиріч стосовно вашої діяльності. Це речення – ваша візитівка. Повторюйте його під час інтерв’ю – тоді менше шансів, що його виріжуть. Його сенс так чи інакше має бути присутнім у всьому, про що ви говорите.

Не критикуйте свої колег по руху публічно, якщо маєте що їм сказати – робіть це особисто. Хваліть досягнення інших і показуйте: людей, які хочуть змін – багато!

Наталя Вишневська, зоозахисниця, присвятила свій виступ питанню некоректного утримання диких тварин у неволі.

вк6.jpg

Пані Вишневська зазначила, що є дві основні категорії порушень: умови утримання та легальність набуття тварини у власність. Частіша за все таких тварин ми бачимо у ресторанах, комплексах для відпочинку, пересувних цирках, контактних зоопарках.

Боротьба повинна підтримуватися активною частиною суспільства, а проблема має висвітлюватися зі всіх сторін. У активістів має бути чітка позиція і мета, яку необхідно озвучувати та закликати людей до підтримки.

На жаль, через брак фінансування, недосконалість законодавства та недостатню кількість центрів реабілітації для диких тварин, протистояння активістів та власників тварин затягується на роки і не завжди закінчується перемогою.

Микита Жук, координатор проекту Веганство в Україні, ділився досвідом, як створювати та керувати зоозахисною організацією.

вк7.jpg

Перед тим, як почати створювати спільноту, необхідно відповісти собі на ключові питання:

1.Що я хочу отримати? (моя ціль)

2.Як це отримати? (яким буде процес)

3.Хто «ми» та хто «вони»? (хто наша аудиторія)

4.Чому це буде реалістично та ефективно?

Неможливо створити ефективну організацію, спираючись тільки на власне «хочу». Для початку треба дослідити чинні цінності – чи будуть вони корелюватися із діяльністю вашої організації. Далі, накопичити корисні знання, які допоможуть вам бути обізнаними в обраній сфері. Потім, організація самого процесу, які кроки та методи, що саме ви будете робити. І, нарешті, демонстрація результатів, ваші успіхи на подальші плани.

Мія Віллард та Оля Іванова, зоозахисниці і представниці організації DxE Київ, розповідали про важливість прямих дій, акцій протесту, того, що привертає увагу і піднімає в суспільстві питання. Якщо ви змогли спровокувати людину на внутрішній діалог, якщо ваші аргументи вступили у суперечку з його старими переконаннями і ви змусили його замислитися – ваша кампанія успішна. Адже лише отримавши нові знання, людина може переглянути власні звички та змінити їх. Не бійтеся активних та рішучих дій!

Айварс Андернонс, зоозахисник та директор латвійської організації «Свобода тваринам», ділився досвідом побудови зоозахисного руху з нуля.

Айварс відмітив схожість деяких рис у латвійців та українців: пасивність, песимістичність, відчуття безсилля. Але маленька групка його однодумців мала на меті розбудити суспільство і почала робити розслідування на хутряних фермах. Отримані кадри шокували людей, відбувся надзвичайний резонанс. Та тільки цікавість ЗМІ до цієї теми згасала – зоозахисний рух влаштовував акції протесту, перфоманс для привернення уваги до того чи іншого питання.

Вдалим кейсом є кампанія проти використання у цирку диких звірів. Активісти демонстрували відвідувачам цирку відео, як до тварин жорстоко ставляться за лаштунками. Все більше людей обурювалися тому, що бачать, а організація Айварса добилася заборони участі диких тварин у цирку.

Дуже дієвими є міжнародні альянси, тож, беріть курс на об'єднання із дружніми організаціями по всьому світу. Обмінюйтеся досвідом, вчіться у них ефективним діям та досягайте своєї мети!

Володимир Жерновий, бізнес-тренер, радив, як працювати з активістами та долучати людей до свого руху.

Володимир радив побачити, як тематика вашої діяльності зачіпає життя вашого співрозмовника. Які позитивні зміни він відчує, якщо підтримає вашу ініціативу. Надзвичайно важливо слухати своїх опонентів і отримувати зворотний зв'язок від суспільства. Працювати із цією інформацією, як вона може бути для вас корисна?

Людський мозок обожнюю структуру та прості числа. Тому ваші аргументи мають бути чіткі, а загальна кількість – не менше трьох. Мозок людини автоматично надасть більшої ваги інформації, яка подана структуровано та у форматі «по-перше, по-друге, по-третє».

Які основні помилки виникають у роботі зоозахисних рухів із суспільною думкою? Величезний обсяг інформації, яку звичайна людина, що «не в темі» просто нездатна засвоїти. Безструктурність подання інформації, яка «звалена у кучу». Швидка мова – співрозмовник може просто не встигати зрозуміти вашу позицію. Відсутність загальної ідеї – заради чого все це відбувається.

Механізм взаємодії з суспільною думкою має складатися із привернення уваги до вашого руху. Увага переходить в інтерес, зацікавленості до даної проблематики. Далі – зародження у людей бажання щось зробити, якось допомогти. І, як результат цього бажання, конкретні дії. Ви, як рушійна сила, обов'язково маєте людям запропонувати – що саме вони можуть зробити. Та активно підтримувати їхнє бажання долучитися.

Зоозахисні рухи підіймають питання, про які більшість людей взагалі не замислюються. І люди не розуміють, чому це має бути для них важливо. Тому необхідно часто комунікувати з людьми, шукати різні підходи до різних верств населення. Говорити одне й те саме, але різними словами – щоб якомога більше людей вас зрозуміло.

Найкраще працює практика постановки питання. Не намагайтеся прямо переконати людей. Краще поставте перед ними питання, яке змусить їх замислитися.

Марк Ренндал та Річард Харді, зоозахисники-розслідувачі розповідали про фантастичні шпигунські справи, які їм довелося проводити.  

вк4.jpg

Робота у напрямку розслідувань в Україні ще слабко розвинута, але з досвіду інших країн можна впевнено заявити – результати розслідувань справді впливають на суспільну думку.

Марк та Річард радили завжди зважувати на свої сили, чи поставлена мета варта тих ризиків, на які ви йдете? Будь-яке розслідування має бути чітко спланованим та мати фінансову підтримку.

 

вк8.jpg

Наразі Річард проводить консультації для українських поліцейських у різних містах України. Роз'яснюючи, чому на злочини проти тварин не можна закривати очі, а розслідувати ретельно, доводячи справи до кінця. Сподіваємося на позитивні зміни у ставленні нашої поліції до справ жорстокого поводження з тваринами.

Ганна Терешко, голова Відкриті клітки України, розповідала про ефективний альтруїзм та важливість розуміння поставлених цілей.

Загальна мета зоозахисного руху має бути глобальною – змінити ставлення людей до життя та добробуту тварин. Проте краще та ефективніше досягати її, працюючи спочатку у тих сферах, де суспільство більш відкрите до діалогу. Та крок за кроком готувати його до все більших та все масштабніших змін.

Неймовірною була розповідь Ліни Ліндр Крістенсен, директорки з корпоративних зв'язків у Anima International, з Данії.

вк3.jpg

На прикладі історії курки Петри, яку у жахливому стані врятували з птахофабрики, Ліна показала силу індивідуальних історій. Через історію курки Петри почало змінюватися промислове птахівництво у Данії та переходити на більш гуманні стандарти стосовно тварин.

Розповідайте історії конкретних тварин. Будьте чіткими та аргументованими. Піднімайте у головах людей питання. Не бійтеся діяти. Об'єднуйтеся та ділиться досвідом.

І разом у нас все вийде!