Корм vs Натуралка: чим годувати улюбленця?


Здається, що може бути більш природнім, аніж кинути собаці кістку, а котику – рибку.

І корм той – одна ж хімія, га? Нащо чотирилапика травити!

Ну, то ми поспілкувалися з ветеринарами й вирішили дізнатися, у битві “корм проти натурального харчування” – на кого ж робити ставку?

Лікарі, до яких ми зверталися за консультаціями, годують своїх собак та котів виключно кормами Суперпреміум класу. Та ніде правди діти – вся команда Adopt Dont Stop “пічкає” своїх улюбленців цими промисловими кормами.

Добрячок Лавруха лопає кормик і горя не знає! Песик є підопічним Adopt Don`t Stop і чекає на свою родину

Добрячок Лавруха лопає кормик і горя не знає!

Песик є підопічним Adopt Don`t Stop і чекає на свою родину

Розбираймося разом, чи ми праві?

Спочатку швиденько глянемо на історію виникнення корму для тварин, щоб розуміти, "звідки ноги ростуть.

У 1860 році дехто Джеймс Спратт придумав «собачий бісквіт». Під час подорожі Спратт помітив, як у порту і на кораблі собаки із задоволенням поїдали галети із сухпаю матросів. Тоді він вирішив створити бісквіти для собак. Вони так і називалися «Патентовані м‘ясні бісквіти Спратта для собак» і складались з пшеничного борошна, м‘якоті буряку і овочів, замішані на яловичій крові.

У 1930-40 роках з'явилися два види сухого корму: гранули (готові сухарі) і кульки (інгредієнти для них потрібно було замішувати самостійно). Та на той час корм був дуже незбалансованим, неповноцінним та низької якості.

1950-ті роки – Компанія Purina винаходить екструзію. І зараз виробництво готових раціонів відбувається саме цим методом. Підготовлені інгредієнти перемелюються та проходять декілька стадій перемішування, далі зволожуються, знов перемішуються і суміш поступає до екструдера. Там відбувається термічна обробка при температурі 120 градусів. Саме при такому режимі вбиваються шкідливі мікроорганізми, але не руйнуються корисні компоненти корму. Деякі виробники низькоякісних кормів проводять термічну обробку при температурах 130 – 150 градусів. Такий підхід значно полегшує подальшу консервацію продукту, але погіршує його якість. Після термічної обробки, суміш зволожують кип‘яченою гарячою водою. Така змочена "каша" надходить у м‘ясорубку з ножами і насадками, де продукт нарізають та відправляють у сушарку. На отримані гранули розпилюються спеціальні йогурти з корисних мікроорганізмів, жир та вітаміни.

У 1970-80 роки з‘являється поділ кормів на категорії: Економ, Преміум, Суперпреміум. Про них детально нижче.

1990–ті роки. Виникає корм Холістик. Холістик – це раціони нового покоління, основою яких є використання нутрієнтів найвищої якості, придатних в їжу людини. Сюди ж віднесемо «беззернові» раціони та екопродукти.

Трусішка Халвуся душу продасть за смачний корм суперпремім класу Собаня є підопічною Adopt Don't Stop і потребує турботливого господаря

Трусішка Халвуся душу продасть за смачний корм суперпремім класу

Собаня є підопічною Adopt Don't Stop і потребує турботливого господаря


Тож до класифікації кормів. Який обирати, яким годувати?

Корм економ класу.
Основним джерелом протеїну в таких кормах є м‘ясні та рослинні інгредієнти не дуже високої якості. Часто м‘ясо в таких кормах відсутнє. Його замінюють тваринними жирами й кістковим борошном. Щоб тварина не відмовлялася його їсти, додають штучні підсилювачі смаку та аромату. Харчова цінність такого корму низька, тож тварині треба з'їдати за день його більше, у порівнянні з високоякісним. Тому економія виходить дуже умовна: сам корм дешевший, а споживати його треба більше. Ще й якість сумнівна.

Корм преміум класу.
Такий корм містить всі необхідні для тварини поживні речовини. Основним білком є високоякісні м‘ясні продукти. Основним вуглеводом частіше – кукурудза. Можуть використовуватися дозволені стабілізатори й консерванти типу лимонної кислоти чи етоксивіну. Замість м‘яса курки може бути взята тушка цілком ( з кістами) . Виробник несе при цьому відповідальність за співвідношення поживних речовин і збереження вітамінів. Корм преміум класу не має містити штучних консервантів, барвників та ароматизаторів.

Корм суперпреміум класу.
В даному кормі використовуються компоненти найвищої якості з можливих. Такий корм містить протеїни, жири та вуглеводи, які отримані з первинних (основних) інгредієнтів. Ці раціони виготовляються на спеціальному обладнанні, яке дозволяє зберегти всі складники у біологічно доступному стані. Саме тому цей корм також має високу смакову привабливість – собаки, коти їдять його із задоволенням. Корм суперпреміум класу має надзвичайну засвоюваність – понад 83%. Рецептура складається із врахуванням фізичних навантажень, схильності до алергії й фізіологічного стану тварин, що дозволяє оптимально підібрати індивідуальний раціон.
Ще одна важлива відмінність, те, що справжній суперпреміум корм – це фіксований склад інгредієнтів, який не змінюється і не залежить від коливань цін на ринку. Чого, на жаль, не завжди можна сказати про раціони економ класу.

Ринок кормів надзвичайно розвинувся, через що у людей постає питання, яким саме кормом годувати своїх улюбленців?

Грайлива Луковка виглядає “Де там мій смачний кормик!” А ще вона є підопічною Adopt Don`t Stop та дуже потребує господаря, який буде її балувати та годувати збалансованим кормом

Грайлива Луковка виглядає “Де там мій смачний кормик!”

А ще вона є підопічною Adopt Don`t Stop та дуже потребує господаря, який буде її балувати та годувати збалансованим кормом

Непогана ідея – звернутися до щорічного рейтингу кормів по системі “5 зірок”. Проводить його незалежна американська служба з контролю за якістю кормів – Dog Food Analysis.  Це один із найвідоміших і найавторитетніших рейтингів кормів для собак у світі. У рейтингу є понад 1500 кормів. 
Для котячих кормів такого однозначного рейтингу ще нема, щось приблизне можна знайти за посиланням.
Якщо ваша тварина харчується високоякісним кормом, то вона не потребує додаткових вітамінів та мінералів – вони всі вже є у складі корму. Різноманітні добавки треба використовувати лише за показанням лікарів!
Корм низької якості ви не покращите за допомогою добавок, збалансованого харчування все одно не вийде. Бо проблема не у нестачі окремих речовин, а у надлишку мінералів та низькій енергетичній цінності корму.

“Ви куди мою нямку понесли?!” – возмущається Мурчик Найласкавіший котик у Всесвіті є підопічним Adopt Don't Stop і чекає на свої ручки

“Ви куди мою нямку понесли?!” – возмущається Мурчик

Найласкавіший котик у Всесвіті є підопічним Adopt Don't Stop і чекає на свої ручки

І трохи статистики.
92% власників тварин в Америці годують їх промисловими раціонами. Бо над створенням готових промислових раціонів працюють цілі науково-дослідні інститути: ветлікарі, технологи, дієтологи, хіміки, біологи. Для реєстрації корму необхідно багато років досліджень з безпеки та купа перевірок.

У високоякісних кормах немає ніяких токсичних чи інших речовин неналежної якості.


Часто можна почути про сечокам’яну хворобу, яку викликає сухий корм. Хворобу може викликати дешевий сухий корм, що містить багато мінеральних речовин у складі, з яких формуються солі. Також може спричинити появу проблем і якісний сухий корм при недотриманні норм, коли тварина їсть без обмежень добової дози. Тоді утворюється надлишок цих мінералів – основа формування камінців у нирках. Сприяє виникненню хвороби мала кількість споживання води твариною. А також генетика, зайва вага, бактеріальний фон у сечовій системі.

І ось про воду ми згадали не просто так. Вода має бути завжди у доступі для тварини!
Сухий корм майже повністю зневоднений, і щоб покращити травлення потрібна значна кількість води. У шлунку корм, набираючи вологу, збільшується мінімум у три рази в об’ємі. Якщо тварина не буде отримувати воду, то корм натягуватиме воду з тканин організму і призводитиме тим самим до зневоднення і ще більш тяжких станів.
Вода має бути свіжа щоденно, мисочки митися також щодня, аби на стінках не утворювався слиз, шкідливі бактерії, гриби.

Ну, добре, про корисність сухого корму зрозуміло.

Але якщо я хочу все ж таки годувати “натуралкою” – чому не можу?

Та можете, звичайно, якщо у вас є купа вільного часу. Бо вам необхідно буде щоденно складати раціон для кожної своєї тварини. Так, вам не почулося, не просто змішати кашку з м'ясом і дати морквинку, а кожного дня балансувати раціон по більш ніж 40 показникам. Це енергія, білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали, амінокислоти. По всіх цих показниках є відповідні норми для кожного виду тварин. До того ж вони змінюються залежно від віку, породи, вгодованості, фізіологічного стану, активності і т.п.

Ви знаєте, скільки вашій тварині треба в день молібдену і вітаміну Н? Чи кальцію в грамах?


40 показників. Уявляєте?

Якісне, збалансоване натуральне харчування – це зовсім непросто і вже точно недешево. Ніяких “кинути на око, змішати, а що, у селах так роблять” – а ви знаєте стан здоров'я тварин, які так харчуються? І як вони мучаться через хронічні захворювання? Мабуть, орієнтація “як у селах заведено” не є правильною для людини, яка турбується про свого песика чи котика. Бо у селах і стерилізувати не прийнято, і кошенят частенько топлять. Тому давайте орієнтуватися на науку та ветеринарію, а не на “традиції” та безвідповідальне ставлення до тварин.

Якщо ви готові свідомо підійти до створення збалансованого натурального корму для своєї тварини – запасіться часом. Є курси і вебінари, велика кількість інформації в англомовних джерелах або в перекладі. Або можна звернутися до професіонала – ветеринара-дієтолога, який буде підбирати раціон, орієнтуючись на потреби тварини.

Ліссі скаче до своєї мисочки з кормом! Неймовірно лагідна собаня є підопічною Adopt Don't Stop і хоче стати домашньою

Ліссі скаче до своєї мисочки з кормом!

Неймовірно лагідна собаня є підопічною Adopt Don't Stop і хоче стати домашньою


Нагадаємо і про основні поради щодо харчування, яких необхідно доримуватися:

* Годуйте тварин постійно в один і той же час.
* Кількість корму визначається складеним раціоном для натуральної годівлі або рекомендованою добовою нормою від виробника корму.
* Скільки разів на добу годувати? Є приблизні вікові поради. Вони різняться залежно від багатьох факторів (породи, розміру, наявності хвороб та інше). До 4-х міс. – 5 – 6 разів на добу, 4 – 6 міс. – 3 – 4 рази на день, 6 – 10 місяців – 2 – 3 рази на добу, з 10 міс. – 2 рази на добу. Один раз на добу годувати тварин не рекомендуємо, особливо собак великих порід, що схильні до завороту шлунка. Котам бажано створити вільний доступ до добової норми корму, якщо говорити про сухі корми. Адже для цього виду притаманне так зване «кусочнічєство» – тобто велика кількість підходів до миски із малою кількістю з’їденого корму (інколи понад 30 разів на добу!). Якщо натуральна годівля, то хоча б 3 рази на день.
* Ніколи не годуйте собак перед вигулом чи фізичними навантаженнями. Дотримуйтесь інтервалу у 2 години до виходу на вулицю. Краще годувати після прогулянки.
* Не давайте тваринам холодну їжу, підігрівайте її.
* Не використовуйте змішаний тип годування. Не змішуйте натуральну їжу з готовими кормами. І не поєднуйте різні марки сухих чи консервованих кормів. Це призводить до порушення балансу поживних речовин. Як результат – проблеми з травною системою. Єдине допустиме поєднання: це сухий і вологий корм однієї ж і тієї фірми. Але тоді уважно треба дивитися на добову норму і зменшувати її у відповідних кількостях. Якщо норма 100 г сухого на добу чи 2 паучі вологого, то даємо 50г сухого і 1 пауч на день.
* Не кожна консерва – це їжа. У багатьох випадках, це просто ласощі для тварин чи просто додатковий корм. Як побачити різницю? Якщо це повноцінний збалансований продукт, то на етикетці обов’язково є таблиця з добовою нормою. Якщо такого немає, то це просто смаколик.

Якщо тварина має якесь захворювання, не нехтуйте готовими ветеринарними дієтами. Значно підвищити якість життя улюбленцю можна саме завдяки правильній дієті, у поєднанні із призначенним лікуванням. 

Пам'ятайте, який би варіант харчування ви не обрали – сухий корм чи натуральний раціон – ви не можете ставитися до цього легковажно. Збалансований раціон – це невіддільна умова здорового та довгого життя вашого котика чи песика.

Любіть їх, піклуйтеся про них, годуйте їх із користю!

Величезна подяка ветлікарям Марина Нємцева та Ганна Олександрівна за консультації!