Про клєща Валєру і хороброго Лаврушку

«Пацани, ну, я пішов!» – клєщ Валєра поправив хоботок, гордо підняв очі до сірого березневого неба та став дертися вище по ще торішній травинці. «Щось рано прокинулися, – думав про себе Валєра – якось зябко». Обернувся на пацанів – заспані, худющі, голодні. «Ото тіки дайте якусь апетитну кицю чи собаньку – влаштуємо пір на вєсь мір!». І тіки Валєра замріявся, як побачив неподалік песика.

Не можемо стверджувати, але, можливо, саме так кліщі бачать нашого Лаврентія

Не можемо стверджувати, але, можливо, саме так кліщі бачать нашого Лаврентія

Це воно!

Невеликий, зовсім не волохатий (пробиратися крізь ті хащі шерсті просто нема сил!), відгодований. «Іди-іди до татка, зараз я тебе...». Ой-йо! Тіки песя наблизився, а Валєра був вже готовий зачепитися за нього, клєщ згадав, що з цим малим вони вже бачилися. Восени, коли Валєра був ситий та лінивий, але, все ж, не брєзгував  поласувати кровкою  якоїсь  наївної тваринки. Тоді він і зустрів Лаврушу.


«Тьфу на нього! Ледь знову не повівся! До нього ж підступитися неможливо! Люди ці понапридумували якихось штук, не дають спокійно до тварини причепитися!». 

Лавруша показує язика кліщам!

Лавруша показує язика кліщам!

Пєчальний Валєра понурив хоботок та склав лапки на пузику. Він же мав комусь передати бабезіоз! Як і його побратими, він приклав свої лапки до того, щоб вже у 18 областях України були неблагополучні показники по цьому захворюванню. А ще ж є “чудові” токсоплазмоз, бореліоз, ерліхіоз, гепатозооноз, бартонельоз, лейшманіоз та рикетсіози! І мільйони кліщів по всій країні виходять на полювання на необроблених і незахищених тварин.

Вже протягом 24 – 48 годин після прикріплення відбувається зараження більшістю з цих хвороб. А без лікуваннялетальність настає у 80% випадків. Та Валєра виправдовується: «Я ж просто кусаю, бо голодний. А шо воно там далі стається – то вже не моя справа». Валєра, ти нам хоч і не подобаєшся, але у смертних гріхах ми тебе не звинувачуємо, повір. Ясєнь пєнь, що це природа, де є паразити (не ображайся) і є їхні жертви. Тому це задача нас, людей, захистити тих, хто сам про себе подбати не може.

Лавруша огризається на кліщів

Лавруша огризається на кліщів


Ми маємо регулярно обробляти домашніх тварин та після кожної (КОЖНОЇ!) прогулянки оглядати собаку на предмет кліщів та видаляти їх пінцетом. Якщо страшненько – то скоріше біжіть до ветеринара, щоб він там визволяв песика з лап дружбанів Валєри.

Рада по паразитарних хворобах домашніх тварин (Companion Animal Parasitic Council) в профілактичних цілях рекомендує застосовувати препарати для захисту собак від укусів кліщів протягом всього року. Так, навіть взимку. Бо Валєра часом страждає на безсоння. І тіки десь у грудні пригріло – то в нього вже і апетит прокинувся. Суть щомісячної профілактики тварини не лише у застосуванні препаратів, які вбивають кліщів, а й у використанні ліків, що відлякують. Тому застосування репелентів – золоте правило. Це дозволяє знизити ймовірність прикріплення паразита на шкіру. Тому Валєра і плюнув на Лаврушу. Знав, що до нього ну ніяк не вийде наблизитися. Бо ми ніколи не пропускаємо обробку Лавруші від паразитів!

Набагато складніше, звичайно, з вуличними тваринами. Як їх захистити?

Якщо тварина йде до рук – можна застосувати краплі на холку. Якщо недовірлива – можна її погодувати й до корму додати таблетку від бліх та кліщів. Зверніть увагу на дозування! Різні препарати мають таблетки на 10 чи 20 кг. Тому вам на око доведеться прикинути, скіки важить вулична собанька.

Не дивіться на календар, просто візьміть собі за правило – обробляємо тварин цілий рік. Обробка захищає від восьми видів іксодових кліщів. Найрозповсюдженіші з них - Ixodes ricinus (це наш Валєра!), Dermatocentor reticulates (його дружбаня Пашка) та Rhipicephalus sanguineus (Сестри-близнючки Анжела та Ізабела). Загалом у світі відомо 45000 видів кліщів. Ой-йо!

Взагалі, Валєра спокійний. Бо ходять байки, ніби препарати обробки токсичні для тварин. Тому далеко не кожен господар обробляє свого песика. А ще ж не кожен знає, що і киць домашніх потрібно! Нічьо-нічьо, Валєра вже виношує план якось проїхатися на штанині людини й потрапити у затишну домівку. І потім так нєспєша кусьнути довірливу кицю. І ніхто ж нічого не помітить! Поки киці не стане зле...

Так ось, повернемося до токсичності.

Для кліщів – так, препарати токсичні. Для тварин – дууужеее, дуже низький рівень токсичності. Звичайно, завжди є ризик виникнення індивідуальної непереносимості. Але...знаєте приказку «алергії боятися – кліщів провокувати». Саме тому всі ветеринари радять не ризикувати своєю твариною та обрати найбільш дієвий варіант захисту для неї. Найрозповсюдженіші форми акарицидів це – краплі на холку spot-on, спреї, нашийники та пероральні таблетки.

Найбільшу ефективність захисту від кліщів мають пероральні засоби. Тому Валєра та пацани їх особливо недолюблюють. Ефективність таких засобів складає до 99%. За ними майбутнє тварин та сумні сльозки кліщів.

Ось як у Валєри зараз. Провів Лаврушу пєчальним взглядом і пішов чекати на нову жертву. Не на вашого ж песика, правда? Бо ваші всі вже оброблені? І про вуличних дбаєте? Не підведіть їх!

Оброблений Лаврентій нікого не боїться!

Оброблений Лаврентій нікого не боїться!

Дякуємо за професійну консультацію ветеринару Марина Нємцева!

І Лавруші! Просто за те, що він –такий кльовий! Та досі чекає на свою людину. Хочете познайомитися з песиком? Пишіть нам – Adopt Don't Stop


п.с. А чого історія називається «Про клєща Валєру і хороброго Лаврушку» – де тут хоробрість Лаврентія? Ну, ви б бачили, як безстрашно та гордо він пробігає повз перших весняних кліщів! Всім би так!