«Матір котів»: як вигодувати новонароджене кошеня

Якщо Дейнеріс Штормонароджена вигодувала трьох драконів, то і ви зможете вигодувати кошенят!

Наші помічники у цій справі: уважність, систематичність та спокій, відсутність метушні.

Тож, без зайвих нервів і з холодним розумом починаймо.

До вас потрапило новонароджене чи зовсім маленьке кошеня. Воно безпорадне, очі ще закриті або тіки нещодавно відкрилися. Тепер ви – його надія на виживання.

Перш за все – показати кошеня ветеринару. Якщо маленьке брудне – протріть його теплим розчином фізрозчину та ватним диском. Робіть це обережними рухами.
Час грає не на нашу користь, і якщо малюк був без мами понад 2 години, його необхідно терміново нагодувати.

Наша підопічна Карамелька.  Нямкає паштетик і збирається їхати додомку

Наша підопічна Карамелька.

Нямкає паштетик і збирається їхати додомку


Які є варіанти?

1.Знайти кицю, у якої є молоко (годує своїх кошенят або втратила їх, а молоко ще залишилося).

Як знайти кицю? Зробіть пост на Фейсбуці, зверніться до Служби порятунку тварин (м.Київ) із запитанням, обдзвоніть ветеринарні клініки.

Але будьте готові до того, що матуся може не прийняти малюка. Перед тим, як підкладати кошеня, спочатку погладьте кицю, а потім кошеня – щоб її запах потрапив на нього. Обережно прикладіть його до животика. І будьте поруч – якщо киця проявить агресію, заберіть кошеня.

2. Поки тривають пошуки киці, починайте годувати малюка сумішшю для кошенят.

Будьте уважні! Коров'яче молоко, сухе молоко для дітей – не підходить! Котомалюки просто не зможуть перетравити ці продукти та, навіть, можуть загинути.

Вам треба купити саме ветеринарну суміш для вигодовування кошенят. З досвіду, частіше за все використовують марки Royal Canin та Hartz. Завжди чітко дотримуйтеся інструкцій до суміші. Адже занадто концентрована, чи, навпаки, дуже розбавлена, вона може негативно вплинути на здоров'я малюка.

Для кожного годування готуйте нову суміш. В ній нема консервантів, а організм маленького кошеняти досить слабкий і може не впоратися із бактеріями, які потраплять у підготовлену суміш з навколишнього середовища.

Не ставте молоко у мікрохвильову піч, воно розігрівається нерівномірно і може містити дуже гарячі часточки. Суміш має бути тепленькою, 36-37,8 градуса.

Наші підопічні кошенята.  Годуємо, лікуємо і будемо шукати найкращі родини для них!

Наші підопічні кошенята.

Годуємо, лікуємо і будемо шукати найкращі родини для них!


Як підготуватися до годування малюка?

Вам знадобиться спеціальна пляшечка для вигодовування із соскою. Зазвичай в комплекті йдуть соски різних розмірів та форми, яка є зручною для ротика малюка. Пляшечки також продаються у зоомагазинах. Часом волонтери вигодовують кошенят та цуценят із піпетки чи маленької груші-клізми, шприца, але це не зовсім зручно, як для людини, так і для малюка.

Важливо! Слідкувати, щоб малюк не хапав багато повітря з їжею – можуть початися проблеми з животиком.

Щоразу перед використанням стерилізуйте весь інвентар. Можна це робити на пару, або використовувати рідину для холодної стерилізації. Її можна купити у звичайній аптеці. Не забудьте після подібної процедури промити все кип'яченою водою, щоб на пляшечці не залишилося засобу для стерилізації.

У перший тиждень життя годувати маленького треба кожні 2 години (вночі також). За один раз максимально кошеня може випити близько 2-4 мл. Поступово треба буде збільшувати інтервал між годуванням, а також разову дозу нямки. Так, коли кошеняті буде вже 3-4 тижні – годувати його можна кожні 4 години, а випивати він вже зможе до 10 мл!

Починаємо годувати.

Помийте руки, сядьте зручно, на колінах рушничок. Покладіть малюка на животик. Його голівка не має бути надто піднята та закинута – так суміш може потрапити до його дихальних шляхів. Під час першого підходу допоможіть малюку взяти до ротика соску. Якщо ви годуєте зі шприца, видавіть крапельку молока і піднесіть до ротика — малюк повинен потягнутися до неї.

Якщо він не починає сам нямкати, погладьте його по спинці та лобику, щоб стимулювати апетит.

Робіть паузи, щоб він встигав ковтати молочко. Не заповнюйте його ротик великою кількістю їжі. Також слідкуйте, щоб молочко не виходило носиком – це буде означати, що малюк захлинається і суміші дуже багато.

Животик не має сильно роздуватися. Переїдання настільки ж небезпечне, як і недоїдання. Якщо малюк з'їдає менше рекомендованої на пакуванні дози – не панікуйте. Дайте йому трошки відпочити і запропонуйте молочко знову.

Дуже важливо, щоб ви були спокійні та розслаблені, щоб не підганяли малюка. Нервозна атмосфера ще нікому у цій справі не допомагала.

Шпачок – вже домашній улюбленець!  Потрапив до нас щойнонародженим, вигодовували і любили!

Шпачок – вже домашній улюбленець!

Потрапив до нас щойнонародженим, вигодовували і любили!


Не можете зрозуміти, чи він вже наївся? 

Слідкуйте за поведінкою. Сите кошеня буде відвертатися від соски, може мурликати та засинати. Якщо ж малюк голодний – він буде пищати та шукати їжу.

Коли малюк закінчив, обов'язково треба погладити йому животик, стимулюючи травну систему, допомогти йому попісяти та відкласти свої мінікакульки. Спочатку поставте кошеня вертикально, трошки притисніть спинкою до себе, погладьте животик. Має статися відрижка, щоб вийшло все зайве повітря і не заважало травленню.

Тепер візьміть ватку і рухами, які нагадують вилизування киці, протріть маленьку попку. У природі киці з'їдають випорожнення своїх діток, щоб тримати свій будиночок чистим і запахом екскрементів не привертати увагу хижаків. Як тільки малюк сходить в туалет, витріть все ваткою.

Не пропускайте цю важливу процедуру! 

Якщо рухами не повторювати вилизування мами-киці у малюка може не наладитися нормально система випорожнення – і він отримає серйозні проблеми зі здоров'ям.

Якщо у кошеняти стався розлад шлунку і почалася діарея – одразу покажіть його лікарю. Можливо, необхідно буде замінити суміш на іншу.

Головний критерій того, що вигодовування йде успішно – постійне збільшення ваги малюка. Щоденно зважуйте кошеняту. В перші два тижні кожної доби він має набирати 10-15 грам. Обов'язково фіксуйте вагу малюка й одразу біжіть до лікаря, якщо він припинить набирати вагу або, навпаки, почне товстішати дуже швидко. Для зважування підійдуть чутливі кухонні важелі.

Десь з 3-4 тижні можна привчати кошеня пити суміш з неглибокої мисочки. Поступово починайте підмішувати паштетик для кошенят. У віці 5-6 тижнів маленька киця вже може починати їсти сухий корм.

З годуванням розібралися та варто трохи сказати про «гніздо» для малюка.

Це має бути затишне тепле м'яке місце. Може бути коробочка, лежаночка, з не дуже ворсистим матеріалом, щоб малюк у ньому не заплутався. Оптимальна температура має бути 37,5-39°C. Для підтримання температури можна використовувати грілку або пляшку з теплою водою. Обгорніть рушником, щоб у малюка не було прямого контакту з гарячим. Обновляйте водичку і слідкуйте, щоб було тепленько.

«Гніздо» має бути достатньо просторим, щоб малюк відповзав, якщо йому стане жарко. Але і не досить великим, щоб він не змерз.

Як зрозуміти, що кошеня мерзне?

Воно почне жалібно нявчати, а подушечки його лапоньок будуть прохолодними. Важливо, щоб домівочка була у захищеному від протягів місці. Якщо у вас на вигодовуванні декілька братиків та сестричок – нехай всі будуть разом, так їм більш затишно і тепло.

Якщо у домі є інші тварини – ізолюйте «гніздо» з малюками. Контакт із дорослими тваринами може бути небезпечним для них.

І пам'ятайте.

Мама киця дає малюкам не лише тепло та їжу. Вона дарує ласку, турботу. Тож проявляйте любов до цього маленького життя, яке тепер від вас залежить. Нехай знає, що воно – не одненьке у світі. І про нього піклуються.

«А що ж про цуциків!» – запитаєте ви.
«Та все те ж саме!» – відповімо ми. Тільки шукайте, відповідно, суміш для вигодовування цуценят.

Наша підопічна Часничок  Кушає кормик і чекає на свою людину!

Наша підопічна Часничок

Кушає кормик і чекає на свою людину!


Не втомлюємося повторювати: аби не довелося рятувати малюків – необхідно стерилізувати вуличних тварин. Саме для цього ми відкрили перший в Україні Центр стерилізації безхатніх котиків та собань.

Хочете дізнатися про нього більше? Пишіть нам Adopt Don`t Stop