Готові дізнатися всю правду про черепашок?

Яке з наступних тверджень є вірним:

1. Червоновуха черепашка – найкращий подарунок дитині!
2. Червоновуха черепашка непримхлива у побуті.
3. Червоновуху черепашку можна випустити у наші водойми і вона чудово адаптується.

Правильно, жодне.

І сьогодні ми розберемося, чому ж так не щастить червоновухим черепашкам у цьому світі.

Червоновуха черепаха отримала свою назву через характерні плямки червоного чи жовтого кольору за очима. Колір плям і самого панцира може змінюватись залежно від віку. Це є одним із найбільш розповсюджених екзотичних домашніх улюбленців не тільки в Україні, але й у світі. Основні причини цього: їхня висока плодючість, проста здатність до адаптації та досить низька ціна рептилії. 

І коли дитина просить котика чи собачку, на крайній випадок – хом'ячка, батьки розуміють, що тягар доглядання за твариною ляже на них. Бо навіть хом'ячку треба буде чистити клітку. І тоді черепашка, яка «не потребує особливого догляду», стає дуже привабливим варіантом. На жаль, мало хто починає гуглити і цікавитися, що треба для здорового і повноцінного життя цих малих динозавриків. Та й продавці у зоомагазинах чи то свідомо обманюють людей, чи й самі не володіють необхідною інформацією та не можуть проконсультувати щодо життя черепашки в домашніх умовах.

Елеонора, чекає на свою людину

Елеонора, чекає на свою людину


Тож як забезпечити здорове та щасливе життя червоновухій черепашці у квартирі?

Варто згадати, що черепашки відносяться до екзотичних тварин. Їхня батьківщина – південь Північної Америки, Центральна частина та північ Південної Америки. Також зустрічаються вони в Ізраїлі та деяких інших теплих країнах.

На волі червоновухі черепашки живуть в озерах і ставках із заболоченими берегами. Тривалість їх життя, на секундочку, 30-45 років! Тому дуже і дуже треба зважити, чи готові ви заводити такого друга, який доживе з вами до старості.

Часто люди ведуться на маленький розмір черепашок, а продавці підтакують «так-так, це карликова черепашка, вона майже не виросте». Гарний маркетинговий хід, але карликових червоновухих черепах в принципі не існує. Самки досягають розміру до 30 см! Самці, правда, значно менші.

Щодо харчування. В зоомагазині вам почнуть розповідати, що достатньо купити ось цей дешевий корм і все буде гаразд. Червоновухі черепашки – хижаки. Дитинчата черепашок виключно хижаки, з віком кількість рослинної їжі в раціоні збільшується.

Не можна: м’ясо, жирну рибу, домашній сир, хліб, фрукти, корм для тварин.


Розповідає Марина Нємцева, ветлікар-герпетолог (спеціаліст по плазунам): «Абсолютно вся їжа має бути сира. Найкраща – це річкова риба із лушпинням, кістками та нутрощами. Велику можна відбивати кухонним молотком, щоб побити кістки та нарізати на шматки. Риба має бути нежирна. Також можна давати рачків, гамарус (не сухий!), дощових черв'яків, зоофобас тощо. Кілька разів на місяць яловичу печінку і серце. Рідко – равликів, креветки та суміші морепродуктів. З рослинної їжі – будь-яку водну рослинність, салат, моркву, кульбабу, конюшину та інше. Якщо годуєте сухим кормом для черепах, то лише дорогим і якісним, відомих фірм. Хоча перевагу краще все ж віддавати натуральній їжі. Не можна: м'ясо, жирну рибу, домашній сир, хліб, фрукти, корм для тварин.»

Якщо черепаха утримується і годується правильно, то можна обійтись без будь-яких кальцієвих та вітамінних добавок. Якщо ж ні, то вони потребують спеціальних препаратів, які може порадити і розрахувати виключно лірак-герпетолог.

Елеонора, шукає турботливого господаря

Елеонора, шукає турботливого господаря


Досить розповсюдженим є міф, що для маленької черепашки достатньо купити такий же маленький акваріум, заповнити водою, кинути дві водорості та й годі. Помиляєтеся.

До 90% усіх маленьких черепашок гинуть до року від неправильного утримання в неволі.


Лікар-герпетолог зазначає: «Акваріум має бути на 120–150 літрів води на одну дорослу черепаху. Рівень води – не менше ширини панцира, щоб черепаха могла перевернутись, якщо опиниться на спині. Краще облаштувати одразу великий акватераріум, навіть якщо у вас ще маленька черепашка, аніж по мірі росту постійно купляти більший. Бо, відповідно, доведеться замінювати і обладнання на нове, більш потужне. Адже при правильних умовах життя, черепашка розміром з 5 копійок, вже за перший рік може вирости до 15 см. В акваріумі має бути потужний фільтр, термометр, обігрівач, суша з трапом і над сушею дві лампи. Одна – лампа розжарювання на 40-60 Вт, інша – спеціальна ультрафіолетова для рептилій, з UVB 5 – 10%. Лампи висять на висоті 20 – 25 см над сушею, щоб не обпекти очі та не створити тепловий удар.»

Звучить якось складно, чи можна знехтувати чимось, нащо стільки ламп?

Марина Нємцева пояснює: «Ультрафіолетова лампа життєво необхідна черепахам для активності, гарної роботи шлунково-кишкового тракту та засвоєння кальцію, а отже, і попередження рахіту. На жаль, більшість власників нехтують цією необхідною умовою життя черепахи через високу вартість лампи (600 – 700 грн). До того ж, змінювати її треба раз на півроку – рік. Обидві лампи мають горіти 10 – 12 годин на добу. Взимку менше. Температура води в акваріумі в середньому 24 – 25 градусів за Цельсієм, на суші 30 – 33. Тому розмови, що черепашці нічого не треба, і вона може жити без обладнання – це брехня продавців та наші стереотипи.»

На жаль, через необізнаність та недбалість господарів до 90% усіх маленьких черепашок гинуть до року від неправильного утримання в неволі. Уявіть! Смертність 90%. 

Також існує думка, що взимку акваріум можна поставити у холодне місце – і червоновуха черепашка впаде у сплячку. Це не так, бо правильно організувати умови для сплячки у квартирі фактично неможливо, тому черепашки проявляють активність цілий рік. Влітку черепашку можна брати на дачу, тримати у вуличних басейнах, ставках на дачній території, ваннах. Температура повітря при цьому має бути 20 градусів і більше. Але з обов'язковим затіненням, щоб тварина не перегрілась. Також має бути забезпечено пологий вихід на сушу та гарну огорожу навколо ставка, щоб черепаха не втекла чи її не травмувала собака.

За маленькими черепашками потрібен особливий догляд на відкритій місцині. Бажано зверху накривати сіткою, адже дикі птахи, навіть ті ж ворони можуть вкрасти черепашку і з'їсти її.

Варто раз і назавжди розвіяти міф про повільність черепашок. Ні, ні та ще раз – ні! Ніякі вони не повільні! Черепашка, яка кудись прямує, рухається достатньо швидко і вже за кілька хвилин ви можете її не знайти. Перелазити через огорожі, сітки, робити підкопи – теж раз плюнути. Тож наглядайте за цими спринтерами.

Елеонора, готова переїхати до вашої затишної оселі

Елеонора, готова переїхати до вашої затишної оселіІ ось, якщо все робити правильно, якщо забезпечити тварину необхідним раціоном та облаштувати їй побут, то маленька «бюджетна» черепашка вже з'їдає частину вашої зарплати та оком не веде.

Взагалі думки, що є тварини, на яких можна зекономити – душе погана мотивація під час вибору домашнього улюбленця. Всі тварини, незалежно від породи чи безпородності, від виду, розміру, активності вимагають дуже турботливого ставлення, тільки високоякісного харчування та створення найкращих умов для життя. І не забуваємо про те, що навіть здорова тварина має 2 рази на рік планово відвідувати лікаря на профілактичний огляд. А ще і черепашки, і хом'ячки, і кролики хворіють, а лікування їхнє часом виходить зовсім недешево. І тоді, на жаль, багато людей думають: «Я купив цю черепашку за 100 грн, а тут за один рентген мені треба викласти 300, а ще потім лікування. Нащо воно мені треба! Випущу, краще, на волю – в природному середовищі сама розбереться».

Не розбереться.

Не тільки через небажання лікувати тварину, чи відчуття, що вона набридла, людина може випустити черепашку у водойму. Часом це роблять навіть із добрих мотивів, вважаючи, що на природі черепашці просто буде краще.

Деякий час – безумовно. Та червоновухі черепахи не пристосовані до нашого клімату, тому більшість з них гине взимку. Частіше за все вони неправильно утримувались в неволі, тому мають вже хронічні захворювання. Чи не набрали певної ваги перед сплячкою або не вміють закопатись в мул, або просто в цій водоймі бетонні береги і дно, мало мулу. Тож ставок повністю промерзає разом із черепахою. Не варто тішити себе ілюзіями, що черепашці краще буде в озері, ніж у вас вдома.

Коли червоновуха черепаха потрапляє до водойми, вона поїдає там абсолютно все живе.


На жаль, зараз абсолютно всі київські водойми заселені червоновухими черепахами. І цієї весни, як і щороку, можна буде побачити їхні трупики чи вже пусті панцири.

Та є ще один момент, чому червоновухих черепах неможна випускати в українські водойми. Вони є харчовими конкурентами наших болотних черепах і можуть, потенційно їх витіснити з ареалів мешкання. Червоновухі черепи відноситься до найбільш інвазивних видів. Так називають види, які неймовірно швидко та легко прилаштовуються до нових умов, здатні до експансії, несуть загрозу флорі і фауні місцевих видів, та можуть спричинити їхню загибель.

Марина Нємцева розповідає: «Коли червоновуха черепаха потрапляє до водойми, вона поїдає там абсолютно все живе. Рослинність в тому числі. Саме тому, випуск диких тварин, які не живуть у нас в природі, є юридичним злочином і карається Законом.»

Згідно зі статтею 50 Закону України «Про тваринний світ» самовільне переселення, акліматизація і схрещування диких тварин забороняються. А громадяни, які утримують диких тварин (до яких відносяться черепахи), зобов'язані вживати заходів до запобігання виходу цих тварин у природне середовище.
Тож якщо ви бачите людину, яка випускає у водойму черепаху, знайте – вона є не тільки порушником чинного законодавства, вона наражає на небезпеку наших місцевих черепашок та рослинний світ, яким заповнений даний ставок. І як би це не здавалося смішно — але викликайте поліцію та не дозволяйте людині випустити черепашку.

Ми звернулися за коментарем до Команди порятунку тварин м.Києва щодо ситуації з червоновухими черепахами.

Рятівники кажуть: «Ми виїхали на виклик, щоб зловити 2 червоновухі черепахи, в результаті дістали їх цілу ватагу. Це дійсно дуже актуальна проблема для наших водойм. Але умови у водоймах зовсім не підходять для нормальної життєдіяльності цих черепах. А зиму переживуть взагалі одиниці.»

То що, червоновуха черепаха – суцільна морока і жодної радості?

Звичайно ж, ні!

Та, скоріш за все, оцінити всі позитивні якості цих істот зможе доросла людина, аніж дитина. Діти дуже швидко втрачають інтерес до черепахи. Це не котик чи собачка, яких можна погладити і які радісно на тебе відреагують, проявлять свої емоції. Черепахи досить одноманітні та малорухливі для дітей. Також не варто забувати, що всі рептилії – це потенційні носії сальмонельозу. Тому після контакту з черепахою потрібно мити руки з милом. Через це ж і неможна вигулювати черепаху по квартирі (а також через велику імовірність її травмувати). Черепахи можуть своїми сильними щелепами нанести значні травми, а дитині і взагалі відкусити частину пальця. Тому обачність та відповідальність мають бути на першому місці.

З цих же причин ніколи не даруйте чужим дітям черепах. Та й взагалі – жодна тварина не може бути подарунком. Лише свідомий вибір дорослої людини.

І ось дорослому дійсно може бути цікаво спостерігати за черепахами. Через деякий час вони будуть впізнавати ваш силует та голос. Вони соціалізуються і перестають боятися. Цікаво та навіть медитативно спостерігати, як вони рухаються в акваріумі та полюють на їжу. Якщо спостерігати за взаємодією черепашок між собою, можна побачити дуже захопливі кадри. Ось тобі і домашній National Geographic.

Марина Нємцева радить: «Краще тримати кілька особин однієї статі, бо самці в період гону, можуть суттєво травмувати самку своїми активними залицяннями. До того ж, наявність самця провокує самку ще більше відкладати яєць. А цей процес в неволі небажаний і може інколи загрожувати життю самки.»

Тож, червоновухі черепашки, хоч і не ніндзя, але пригоди у них неймовірні та, на жаль, часто досить сумні.

Розкажіть те нове, про що ви дізналися, своїм друзям.

Можливо, це вбереже якусь людину від необачного кроку, а якась маленька черепашка отримає найтурботливішого господаря.

Елеонора. Просто красуня

Елеонора. Просто красуня


І не забувайте, що неймовірна червоновуха красуня Елеонора, яку врятували з київської водойми, шукає собі чудову людину!

Бажаєте познайомитися з нею? Пишіть Марина Нємцева